reklama

Slovensko potrebuje superhrdinov

Zdalo by sa, že so superhrdinami sa roztrhlo vrece, a že je to móda posledných rokov, ktorá prišla zo Spojených štátov, kde sú filmy a komiksy pevnou súčasťou kultúry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nie je to celkom tak, veď superhrdinov sme mali aj u nás, a isto správne tušíte, že píšem práve o Jánošíkovi. Spája sa s ním mnoho legendárnych príbehov, ktoré boli zachytené napríklad aj v komiksovej knihe. Svojich superhrdinov majú aj susedné krajiny.

´Napríklad v Česku vznikol počas druhej svetovej vojny superhrdina „Pérák“, ktorý sabotoval nemecké vojnové hospodárstvo a škodil kolaborantom. Poliaci majú superhrdinu, ktorý si hovorí „Biały Orzeł“, čiže biely orol, s ktorého vymyslením si nedali poliaci veľkú námahu, keďže bieleho orla majú priamo vo svojom štátnom znaku. Aby bol výpočet hrdinov V4 kompletný, pridávam ešte „Hungaria Kapitanya“, ktorý je superhrdinom na spôsob „Captain America“, hoci viac by sa hodil do tohto výpočtu istý „Álmos“, ktorého ochraňoval sám Turul, čoby maďarský mytologický vták.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fanúšikovia komiksov si povedia, že tento blog má celkom zaujímavý úvod o superhrdinoch. Pravdou však je, že tento text nemal byť o komiksoch, či mytológii, ale skôr o supervlastnostiach, ktoré sú aj v dnešnej spoločnosti naozaj prepotrebné. Nie však v tom zmysle, že budeme konšpirovať, či fantazírovať o tom, že medzi nami žiju doposiaľ nepovšimnutí ľudia s nadprirodzenými schopnosťami. Osobne by sa mi pozdávali takí, čo dokážu robiť nízke prelety nad Bojnicami, naprávať zahnutý vrchol Kriváňa, či sú nebodaj neprestrielní, čoby vyrobení zo špeciálnej ocele košických železiarní.

Tými prepotrebnými nadprirodzenými schopnosťami mám na mysli schopnosti postaviť sa za slobodu, spravodlivosť, morálku, netolerovať korupciu, alebo len neuhnúť pohľadom a nebyť ticho v situácii, keď niekto potrebuje pomoc. Hrdinským skutkom môže byť práve chronicky známa činnosť whistleblowerov, ktorí zverejňujú usvedčujúce dokumenty, alebo vypovedajú pred verejnosťou o nekalých praktikách politikov. Nie je ale nevyhnutné niečo zistiť a spraviť k tomu tlačovú konferenciu, za hrdinské činy môžeme označiť aj to, keď napríklad úradník odolá tlaku nadriadeného, aby verejné obstarávanie vyhrala firma „ich“ človeka, prípadne rázne odmietnu ponuku pokuty „bez bločku“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veď ako inak, než hrdinstvom sa dá nazvať konanie jednotlivca, ktorý koná proti zaužívanej praxi okolia, hoci je v rozpore so zákonmi, alebo s dobrými mravmi. Postaviť sa na odpor proti zvykom okolia, ktoré ho presviedča, že je to bežná prax.

Slovensko má naozaj príbehy ľudí s hrdinskými vlastnosťami, odvahou, ktoré su verejne oceňované, či už ocenením Biela vrana, detský čin roka a podobne. Tieto príbehy ocenených a nominovaných sa stali verejne známymi. Týmto ľuďom sa dostalo satisfakcie v podobe verejného poďakovania a podpory. Napriek tomu, však medzi nami žije množstvo ľudí - superhrdinov, ktorí nestoja o to, aby boli verejne známi, prípadne si uvedomujú, že medializácia by ich pripravila o ich schopnosť robiť správne veci skryto, teda ich anonymita je ich výhodou, aby mohli vykonať viac hrdinských činov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potrebujeme skrytých hrdinov ako soľ, ktorí sa postavia proti neprávosti, proti korupcii, proti kradnutiu, proti nekalým praktikám. Jeden hrdina je kvapkou v mori, no more hrdinov dokáže pohnúť celou krajinou.Som presvedčený, že hrdinské činy obyčajných ľudí spolu so systémovými zmenami a dobrými rozhodnutiami pri spravovaní tejto krajiny, sú potrebné na to, aby sme sa postupom času dopracovali nielen k právnemu, ale aj spravodlivému štátu.

Update k 8.3.2018: Keď som písal v januári tento článok, považoval som za potrebné, aby ľudia začali nahlas hovoriť o špinavostiach. Netušil som vtedy, že sa Slovensko dočká priamej výzvy od prokurátora špeciálnej prokuratúry Špirka, aby ľudia oznamovali informácie týkajúce sa vecí verejných, a ktoré môžu nasvedčovať, že došlo k spáchaniu trestného činu. Slovensko má na to byť slušnou krajinou.

Marcel Vrchota

Marcel Vrchota

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Srdcom Košičan a právnik. Verím, že pasivita a nezáujem spoločnosti sú cestou od slobody k neslobode. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu